وبلاگ - آخرین اخبار
افراد نامناسب برای ازدواج

چه افرادی برای ازدواج نامناسب هستند؟  با چه افردی باید ازدواج بکنم؟ این پرسش ها از متداول ترین سوالهای موجود در ذهن یک جوان در شرف ازدواج است. البته پرسش بسیار مهم است. ما باید بدانیم افراد نامناسب برای ازدواج چه ویژگی های دارند؟ در بسیاری از مواقع بخاطر نبود آگاهی و اطلاعات درست، تصمیم گیری های ما رو به خطا می رود. بخاطر همین است موارد هشدار دهنده ،در زمان تصمیم گیری برای ازدواج، به انتخاب همسر مناسب کمک کننده است. این مقاله در سایت حامد یزدخواستی (مشاوره خانواده و پیش از ازدواج) با هدف آشنا شدن با مشخصاتی که قبل از ازدواج باید به آن توجه کنیم، تا فرد مورد نظر برای ازدواج، آنها را نداشته باشد.

راههای تشخیص مشخصات افراد نامناسب برای ازدواج چیست؟

برای دیدن مشخصات افراد نامناسب برای ازدواج تنها کافیست خوب ببنیم و دقت کنیم. البته خودشناسی قبل از ازدواج و دانستن معیارهای انتخاب همسر بسیار در تشخیص افراد نامناسب ازدواج مهم است. اگر ما نسبت به انتظارات خود از همسر آینده آگاهی نداشته باشیم، نمی توانیم بهترین فرد که برای ازدواج تشخیص دهیم و دچار سردرگمی می شویم. یکی دیگر از راه هایی که به ما کمک می کند برای تشخیص شخصیت نامناسب برای ازدواج، استفاده از مشاوره پیش از ادواج است. مشاور ازدواج با استفاده از جلسات مصاحبه، بررسی تاریخچه زندگی فرد و تفسیر تست های شخصیت شناسی قبل از ازدواج می تواند به شما بگوید که آیا فرد مورد نظر مناسب است یا نه. گاهی وجود دوران دوستی قبل از ازدواج و آشنایی بیشتر با فرد مورد نظر می تواند ما را با مشخصات نامناسب وی آشنا و آگاه کند. این آگاهی از مشخصات نامناسب فردی که با او در ارتباط هستیم، از بزرگترین فواید دوستی قبل ازدواج است. بنابراین دانستن لیست معیارهای ازدواج، دوستی قبل از ازدواج و مشاوره پیش از ازدواج از مهمترین ابزار تشخیص مشخصات افراد نامناسب برای ازدواج است.

نامناسب ترین فرد برای ازدواج

نامناسب ترین افراد برای ازدواج چه کسانی هستند؟

برای اینکه پی ببریم نامناسب ترین افراد برای ازدواج چه کسانی هستند، ابتدا باید مشخصات آنها را بدانیم. باید توجه داشته باشید در این مقاله ما بیشتر از نظر روانشناسی این مشخصات را بررسی می کنیم. قاعدتا هر فردی در قبل از ازدواج یک معیارهایی در ذهن دارد که می خواهد دختر یا پسر مورد نظرش، آنها را دارا باشد. بطور طبیعی اگر فردی که قصد ازدواج با او را داریم، معیارهای ازدواج با ما را نداشت، نباید با او ازدواج  کنیم. ولی یکسری از افراد هستند، که اگر بخش زیادی از معیارهای شخصی ما برای ازدواج هم دارا بودند، باز هم افراد نامناسبی برای ازدواج هستند. مشخصات این افراد نامناسب برای ازدواج به شرح زیر است:

با فردی که در گذشته خیانت کرده، ازدواج نکن

بخشش بی مورد فردی که به ما خیانت کرده است، برای آینده ما خیلی آسیب زا است. باید توجه داشته باشید خیانت ممکن است یکی ویژگی شخصیتی باشد که ریشه در اعماق ناخودآگاه فرد دارد. بنابراین اگر با خیانت روبرو شدید، یادتان باشید زود نبخشید. سعی کنید در اولین فرصت بصورتی از یک زوج درمانگر مشاوره بگیرید. زوج درمانی یکی از بهترین راه هایی که شما بتوانید ریشه اصلی این خیانت را بفهمید تا بهتر بتوانید در مورد آینده تصمیم بگیرید. مواقعی هم پیش می آید که فرد به ما خیانت نکرده ، بلکه به فرد دیگری خیانت کرده است. در این مواقع هم باید این خیانت جدی بگیریم، چون گفتیم خیانت بیشتر یک مسئله ی شخصیتی می تواند باشد. توجه نکردن به این نکته ممکن است باعث تصمیم اشتباه ما برای ازدواج شود.

کنترل خشم

با فردی که کنترل خشم ندارد، ازدواج نکن

نبود کنترل خشم در رابطه ممکن است عوارض جبران ناپذیری داشته باشد. افرادی که کنترل خشم ندارند معمولا در هنگام عصبانیت رفتار و گفتاری از خود به نمایش می گذارند که باعث آزرده خاطری همسرشان می شود. گاهی این عدم کنترل خشم به حدی است که منجر به کتکاری و آسیب فیزیکی هم می شود. معمولا این افراد خیلی زود پشیمان می شوند و از همسر خود عذرخواهی میکنند. ولی باید بدانیم که این الگوی رفتاری بارها و بارها تکرار میشود و پایانی ندارد.

با فردی دچار اختلالات روانی شدید است، ازدواج نکن

ازدواج با فرادی که دارای اختلالات شدید روانی هستند، مانند: وسواس فکری و عملی شدید، اسکیزوفرن، افسردگی شدید، دوقطبی حاد، اختلال شخصیت شدید و…، ممنوع است. باید توجه داشته باشید شما فرشته نجات، روانپزشک یا روانشناس نیستید. بنابراین هر موقع متوجه شدید که فرد مورد نظر شما از نظر روانی دارای مشکلاتی هستند. قبل از هر تصمیمی از یک روانشناس مشاوره بگیرید و اطلاعات لازم را از او دریافت کنید. البته بهتر است از روانشناس یا روانپزشک خود فرد مشاوره و راهنمایی بخواهید.

راه های شناخت افراد نامناسب برای ازدواج

با فردی که تنظیم هیجانی ندارد، ازدواج نکن

مهارت تنظیم هیجان یکی از عامل های مهم در ازدواج موفق است. داشتن تنظیم هیجان باعث می شود تصمیمات ما بر اساس منطق باشد و کمتر تحت تأثیر هیجان قرار بگیریم. مهمترین و برجسته ترین پیامد منفی نبود مهارت تنطیم هیجان، بی ثباتی در رفتار و تصمیمات است. اگر ما نتوانیم هیجانات خود را مهار و کنترل کنیم بر رفتار ما تأثیر می گذارند. بخاطر همین هر موقع شاد هستیم رفتار خوب از خود به نمایش می گذاریم. هر موقع ناراخت هستیم دیگران طرد یا آزرده خاطر می کنیم. در واقع نمی توانیم رفتار باثبات و پایداری از خود نشان دهیم. بنابراین مراقب باشید با فردی که نمی تواند هیجانات خود را مدیریت بکند، ازدواج نکنید.

با افرادی که دارای اختلالات جنسی هستند، ازدواج نکن

اختلالات جنسی دارای دو بخش است. افرادی که  در زمینه دچار کژکارکردی جنسی و افرادی دو دچار انحرافات جنسی هستند. با هر دو این اختلالات بهتر است ازدواج نکنید. رضایت جنسی سهم بزرگی را در رضایت زناشویی دارد. بنابراین نبود آن برای زندگی مشترک بسیار تهدید کننده است. بخشی از آمار طلاق های سالیانه علتش همین عدم رضایت جنسی زوجین است. بنابراین حتما در دوران قبل از ازدواج اطلاعات لازم در مورد توانایی و میل جنسی فرد مورد نظر کسب کنید. همچنین از گرایش های جنسی وی سوال کنید و از بخواهید صادقانه پاسخ دهد چه رفتار جنسی وی را برانگیخته می کند.

با فردی که معتاد است ازدواج نکن

شاید این موضوع بسیار واضح و روشن باشد که با فردی معتاد است نباید ازدواج کرد. ولی متاسفانه برخی از دختران و پسران با اینکه می دانند که فردی مورد نظر اعتیاد دارد، باز با او ازدواج می کنند. این تصمیم آنها دلایل مختلفی دارد. از جمله این دلایل:

 • جدی نگرفتن اعتیاد فرد با این توجیح که تفریحی می کشد
 • ترس از بر هم زدن عقد و رفتن آبرو در دوران نامزدی و عقل
 • وابستگی شدید عاطفی به فرد معتاد
 • احساس ناجی بودن و اینکه باید به او کمک کند تا ترک کند
 • داشتن وضعیت خوب مالی فرد مورد نظر

باید بدانیم که فرد معتاد اولویت اول زندگیش بدست آوردن مواد و مصرف آن است. وی پس از مصرف مواد تازه به اطراف و اطرافیان خود توجه می کند. بنابراین مراقب باشید بیشترین حسی که در زندگی با فرد معتاد تجربه می کنید بی توجهی و تباهی است.

شکاکیت در رابطه

با فردی که شکاک است، ازدواج نکن

فردی که شکاک و بی اعتماد است همیشه تلاش می کند با کنترل شما اضطراب و شک های خود را برطرف کند. زیر بنای شکاکیت، وسواس فکری و کمبود اعتماد بنفس است. فرد شکاک دائما درگیر افکار مزاحم در مورد از دست دادن فرد محبوب و خیانت آن است. بنابراین در سراسر رابطه در این تلاش است که چگونه فردی که با آن در رابطه است را کنترل و محدود کند. آنها معمولا مسئولیت آرامش ذهنی خود را بر دوش طرف مقابل می اندازند و از او می خواهند اراده خود را در اختیار او بگذارند. در این هنگام یکسری باید و نباید برای فرد تعیین می کنند تا فرد را بصورت کامل تحت کنترل خود قرار دهند. افراد شکاک بندرت درمان می شوند چون در بیشتر مواقع معتقد هستند که مشکلی ندارند و این دیگران هستند که بد رفتاری می کنند. بخاطر همین اصل به درمان آنها امید نداشته باشند و فوری از رابطه با آنها خارج شوید.

با فردی که هنوز در سوگ شکست عشقی است، ازدواج نکن

برخی افراد راه درمان پایان سوگواری و ترمیم شکست عشقی خود را ازدواج می دانند. بطور قطع می توان گفت ازدواج در این دوران اشتباه بزرگی است. فردی که هنوز در غم شکست عشقی است، ردپای معشوق سابق خود را در رابطه جدیدش جستجو می کند. گاهی بی دلیل به فرد جدید عشق می ورزند و گاه بی علت خشم. در واقع در رابطه درگیر هیجانات بی ثباتی هستند که از رابطه قبل به رابطه ی جدیدش آورده است. از همه مهمتر این است که فرد جدید احساس رقابت با معشوق قبلی او می کند. پس اگر در زمان خواستگاری با فردی روبرو شدید که گفت من به تازگی از یک رابطه خارج شده ام، بدانید که باید از او فاصله بگیرید.

مشاوره ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج برای تشخیص افراد نامناسب برای ازدواج

اگر در دوران آشنایی قبل از ازدواج با فردی روبرو شدید که مشخصات ذکر شده در بالا داشت؛ فوری به یک مشاور ازدواج مراجعه کنید. مشاوره پیش از ازدواج می تواند به شما کمک کند تا مسئله را عمیق تر بررسی کنید تا از تصمیم عجولانه خود جلوگیری کنید. یکی از این مشاوران قبل از ازدواج آقای حامد یزدخواستی است که دارای چندین سال سابقه فعالیت در زمینه ی خانواده و ازدواج است. اگر قصد مشاوره تلفنی دارید می توانید با کلیک بر اینجا از طریق سایت و اپلیکیشن اسنپ دکتر از ایشان مشاوره بگیرید. اگر هم از شهروندان عزیز اصفهانی هستید می توانید برای رزو وقت با شماره همراه 09367889355 تماس بگیرید.

7 پاسخ
  • حامد یزدخواستی
   حامد یزدخواستی می گوید

   سلام وقت خوش استفاده از مشاوره ازدواج و انجام تست های شخصیت شناسی ازدواج به اندازه خوبی می تواند ازدواج را تضمین کند. البته هیچ چیزی صد در صد نیست

   پاسخ

تعقیب

 1. […] شود، آیا دیابت مادر روی جنین تاثیر منفی می گذارد. آیا فرد مناسبی برای ازدواج است، یا در دوران بارداری می توان داروهای کنترل دیابت […]

 2. […] در نظر بگیرید افراد وسواسی اگر اختلال آنها شدید باشد فرد مناسبی برای ازدواج نیست. به طور کلی پس از ازدواج با فرد وسواس فکری باید […]

 3. […] مقابل رعایت شده است یا نه. یا سوال مهمتری اینکه اصلا فرد مناسب ازدواج کیست؟.  همه ی این پرسش ها و احساس نگرانی و ابهام در زمان […]

 4. […] در سن نوجوانی فردی بلوغ خوب فکری داشته باشد، ولی بازهم فرد مناسبی برای ازدواج نباشد. چون ازدواج تک بعدی نیست و بعدهای دیگر ازدواج […]

 5. […] به عنوان مثال اگر ما فردی احساساتی و توجه طلبی باشیم، شخصی برای ازدواج با ما مناسب است که همدل و مهربان باشد. یا اگر فردی برونگرا باشید که […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

جدول کاری

از میان زمان‌های زیر تماس بگیرید

مشاور حامد یزدخواستی در ساعات زیر در خدمت شما کاربران عزیز است