وبلاگ - آخرین اخبار
ازدواج با فرد وسواسی

یکی از عواملی که جلوی راه خوشبختی و آرامش دختر و پسر را در زندگی مشترک گرفته است، ازدواج با فرد وسواس فکری است. رفتارهایی که از این افراد سر می زند و محدودیت هایی که فرد به عنوان همسر شخص وسواسی دارد، ممکن است حتی امکان ادامه زندگی را کمرنگ کند. بنابراین بهتر است پیش از تصمیم گیری، همه چیز را در مورد شخصیت و رفتار یک فرد وسواسی بدانید و شرایط پس از ازدواج با فرد وسواس فکری را نیز به درستی بررسی کنید. این مقاله از سایت حامد یزدخواستی پاسخ خوبی برای سوالات شما در این زمینه است. 

نتیجه ازدواج با فرد وسواس فکری چیست و همسر شما چه رفتارهایی دارد؟

همه ما در زندگی خود با افراد وسواسی روبرو شده ایم. گاهی رفتار آن ها برای ما عجیب به نظر رسیده و گاهی نیز آن ها را درک کرده ایم. اما شاید تنها کسانی که با آن ها زندگی می کنند می توانند بفهمند رفتار برخواسته از وسواس آن ها چه محدودیت هایی را برای خود و اطرافیان به وجود می آورد. البته باید در نظر بگیرید افراد وسواسی اگر اختلال آنها شدید باشد فرد مناسبی برای ازدواج نیست. به طور کلی پس از ازدواج با فرد وسواس فکری باید انتظار چنین رفتارها و موقعیت هایی را داشته باشید:

همسر شما شخصیتی انعطاف ناپذیر دارد

کسی که شخصیتی وسواسی دارد، به راحتی نمی تواند از قواعد و قوانین زندگی خود دست بکشد و حتی نمی تواند تصمیمات درستی بر پایه منطق بگیرد. چرا که در بیشتر مواقع آنچه برایش مهم است مواردی مثل تمیزی وسایل و کنترل افراد است. بنابراین افراد پس از ازدواج با فرد وسواس فکری تحت فشار روانی زیادی هستند و معمولا دچار افت حس اعتماد به نفس می شوند.

ازدواج با فرد وسواس فکری، با یک شخصیت کنترل گر

با ازدواج با فرد وسواس فکری، با یک شخصیت کنترل گر هم­ خانه شده اید!

فرقی نمی کند که فرد وسواسی به عنوان یک شریک زندگی، چه رفتارهایی از خود نشان می دهد، آنچه مهم است این است که علاوه بر اینکه خودش رفتارها و اعمال وسواس گونه و افراطی دارد، به طور مداوم نیز در حال کنترل محیط اطراف خود و اطرافیانش است تا آن ها نیز شرایط ایده آلش را برای او فراهم کنند. به طور مثال از شما می خواهند خانه را کاملا تمیز نگه دارید یا دست های خود را بارها بشویید.

همسر وسواسی شما ممکن است به سایر بیماری ها مبتلا شود

اگر قصد ازدواج با فرد وسواس فکری را دارید باید بدانید تشدید شدن این بیماری در وجود فرد می تواند او را به بیماری های روانی و جسمی دیگری نیز مبتلا کند. به طور مثال برخی از آن ها دچار افسردگی و اضطراب شدید می شوند یا در اثر شستشو و تمیزکاری زیاد، آسیب جدی به بدن خود می زنند. علاوه بر این بیماری های جدی تری در انتظار آن دسته ای است که به اطرافیان خود شک داشته و اعتمادی به آن ها ندارند.

با ازدواج با فرد وسواس فکری، تجربه رفتارهای نامتعارف بسیاری را دارید

همانطور که گفته شد فردی که وسواس دارد، نشانه های مختلفی را در رفتار و افکار خود بروز می دهد. بنابراین همه افرادی که به این بیماری مبتلا هستند شرایط یکسانی ندارند. بنابراین با ازدواج با فرد وسواس فکری ممکن است یک یا دسته ای از رفتارهایی را مشاهده کنید که باعث آزار شما شود. برخی از مهمترین رفتارهایی که پس از ازدواج با افراد وسواسی می بینید عبارت است از:

با ازدواج با فرد وسواس فکری، تجربه رفتارهای نامتعارف بسیاری را دارید

·         وسواس تمیزی نمونه ای رایج از وسواس است. پس از ازدواج با اختلال شخصیت وسواسی، ممکن است همسر خود را همیشه در حال پاک کردن، شستن، برق انداختن وسایل خانه خود ببینید. او معمولا به طور مداوم دست های خود را شسته و به ندرت اجازه می دهند افراد وسایل شخصی آن ها را لمس کنند.

·         یکی دیگر از مدل های وسواس، وسواس در مسئولیت پذیری است. این افراد به طور افراطی سعی می کنند مراقب عزیزان خود باشند و به طور مداوم در مورد خطرات احتمالی به آن ها اخطار می دهند.

·         شک و تردید نسبت به اطرافیان یکی دیگر از آزاد دهنده ترین انواع وسواس است. با ازدواج با فرد وسواس فکری و شکاک، باید دائما در مورد رفت و آمدها، ملاقات ها و سخنانی که با دیگران دارید توضیح دهید و همسرتان را مجاب کنید. این موضوع هنگام ازدواج با مرد وسواس فکری بیشتر آزار دهنده است.

·         وسواس در تقارن را همه ما دیده ایم. کسانی که به تابلوهای کج و وسایلی که بی نظم در جایی قرار داده شده اند توجه کرده و به شکل افراطی سعی در منظم کردن آن ها دارند.

·         فردی که وسواس سلامت دارد به طور مرتب مواد غذایی را می شوید، به طور مداوم و با وجود کمترین علائمی به پزشک مراجعه می کند، ترس از مرگ و بیماری دارد و این وسواس را به اطرافیان خود نیز منتقل می کند.

·         وسواس در زمنیه خرافات نیز نمونه ای رایج در جامعه ماست. ازدواج با فرد وسواس فکری و خرافاتی باعث می شود زندگیتان بر پایه اعتقاداتی بی پایه و اساس بچرخد.

زندگی شما با فرد وسواسی چگونه است

زندگی شما هنگام ازدواج با فرد وسواس فکری چگونه است؟

آنچه در بالا گفته شد توصیفی از شخص وسواسی بود. اما ذکر این مطالب برای کسانی که قصد ازواج با فرد وسواسی را دارند کافی نیست. چرا که هنوز هم نمی توانند تصور کنند زندگی آن ها پس از ازدواج با فرد وسواس فکری چگونه است و این بیماری چه تاثیری بر روند زندگی آن ها می گذارد. برای اینکه زندگی این افراد برایتان ملموس تر شود، نکات زیر را با دقت بخوانید.

·         وسواس فرد به زندگی شما نیز وارد می شود. به طور مثال ممکن است نمونه هایی از رفتارهای وسواسی او برای ظرف شستن، لباس شستن، رفت و آمد دوستان و حتی مهمانی رفتن باعث آزار شما و مختل شدن روند زندگیتان شود.

·         وسواس فکری در رابطه عاطفی نیز تاثیر می گذارد و باعث دور شدن زن و شوهر از یکدیگر شود. در واقع درازدواج با شخصیت وسواسی،وسواس زندگی عاطفی شما را اداره می کند.

·         علاوه بر رابطه عاطفی، رابطه جنسی میان زوج هایی که یکی از آن ها وسواس دارد مختل می شود. چرا که فرد وسواسی یا به دلیل اضطراب و افکار بیمار گونه دچار سردی مزاج است و یا به دلیل اهمیت دادن به مسائل پاکیزگی، از برقراری رابطه جنسی سر باز می زند.

·         هنگام زندگی با افرادی که وسواس فکری دارند به جای پرداختن به مسائل مهم و ضروری، باید زمان زیادی را صرف مسائل بیهوده و حل ناشدنی کنید.

·         پس از ازدواج با افراد وسواس فکری،اضطراب، افسردگی و وسواس فکری همسر شما، ممکن است به شما نیز سرایت کنید. چرا که با ازدواج با فرد وسواس فکری و زمانی که شریک زندگی شما اضطراب زیادی داشته باشد، شما نیز زندگی آرامی نخواهید داشت.

·         با ازدواج با فرد وسواس فکری، ممکن است نتوانید زندگی مشترک خود را بر اساس اهدافی که از پیش تعیین کرده اید پیش ببرید. چرا که مسائل بسیاری جلوی تحصیل، بچه دار شدن، مهاجرت و حتی روابط بین فردی را می گیرد.

آیا رابطه مستقیمی بین ازدواج با فرد وسواس فکری و طلاق وجود دارد؟

افرادی که به فکر ازدواج با فرد وسواس فکری هستند، می خواهند در مورد سرنوشت زندگی مشترک خود و فرزندانی که در آینده به دنیا می آورند بیشتر بدانند. سوال مهم آن ها این است که آیا نتیجه ازدواج با مرد وسواسی یا زنی که به وسواس دچار است طلاق است؟ آنچه باید بدانید این است که بهتر است هنگام آشنایی با پرسیدن سوالات آشنایی قبل از ازدواج و مراجعه به یک مشاور، از نبود بیماری های مختلف روانی در همسر آینده خود مطمئن شوید.

رابطه طلاق با ازدواج با فرد وسواسی

اگر متوجه شدید که فرد وسواس دارد بهتر است از فکر ازدواج با او بیرون بیایید یا از او بخواهید بیماری خود را به طور کامل درمان کند. چرا که این بیماری در اثر عوامل مختلفی ممکن است تشدید شود. در این صورت آرامش زندگی شما مختل می شود و گاهی راهی به غیر از طلاق جلوی پای شما نمی ماند.

اگر پس از ازدواج با فرد وسواس فکری او مشخص شد چه کنیم؟

در برخی از مواقع و هنگام آشنایی های پیش از ازدواج، فرد سالم به نظر می رسد. اما پس از گذشت چند سال بیماری وسواس او نمایان می شود. در این صورت باید بدانیم پس از ازدواج با فرد وسواس فکری چه کارهایی انجام دهیم. در کل رفتار با شوهر وسواسی یا زنی که به وسواس دچار است بسیار مهم است. رعایت نکات زیر در این زمینه مناسب به نظر می رسد:

·         ابتدا باید بدانید وسواس فکری چیست تا بتوانید همسر خود را درک کنید.

·         یکی از بهترین کارهایی که پس از ازدواج با فرد وسواس ocd باید انجام دهید این است که به جای قضاوت کردن او، نشان دهید که او را درک کرده و حاضرید برای درمان او در کنارش باشید.

·         به جای اینکه به او بگویید بیمار است یا به او ترحم کنید، او را تشویق کنید که رفتارهای غلط خود را کنار بگذارد.

·         اعضای خانواده خود را نیز در جریان بگذارید و از آن ها بخواهید رفتاری درست و عاقلانه در برابر او داشته باشند.

·         به یک مشاور متخصص مراجعه کنید و یا به سایت حامد یزدخواستی سر بزنید و از ایشان بخواهید شما را در درمان بیماری همسرتان کمک کند. آقای حامد یزدخواستی مشاور خانواده و ازدواج در این زمینه می تواند بع شما کمک کند تا زندگی بهتری را در کنار هم تجربه کنید. برای انجام این مشاوره تلفتی می توانید با کلیک بر اینجا از طریق سایت و اپلیکیشن اسنپ دکتر از ایشان مشاوره بگیرید. همچنین شهروندان عزیز اصفهانی، می توانید برای مشاوره ازدواج و خانواده حضوری و  رزو نوبت اینجا کلیک کنید.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] و تردید طبیعی است اما شک کردن بیش از حد بخشی از اختلال وسواس فکری عملی است. اینجاست که  درمان شک و تردید بیش از حد […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

جدول کاری

از میان زمان‌های زیر تماس بگیرید

مشاور حامد یزدخواستی در ساعات زیر در خدمت شما کاربران عزیز است