وبلاگ - آخرین اخبار
نتایج تست شخصیت شناسی ازدواج

چرا انجام تست قبل از ازدواج مهم و ضروری است؟ شاید یکی از علت های با اهمیت بودن آزمون پیش از  ازدواج بررسی هماهنگی شخصیت بین زن و مرد است. تست های قبل از ازدواج انواع مختلفی دارند. در این مقاله بیشتر تلاش می شود تا در مورد تست های شخصیت شناسی قبل ازدواج صحبت کنیم. یکی از مباحث مهم در مشاوره های قبل از ازدواج آگاهی و شناخت بیشتر طرفین در ارتباط با شخصیت همدیگر است. بخاطر همین است یکی از کارکردهای اصلی آزمون های قبل ازدواج شخصیت شناسی است. این مقاله در سایت حامد یزدخواستی (مشاوره پیش از ازدواج و خانواده) منتشر شده است.

تست های قبل از ازدواج چه اطلاعاتی به ما می دهد؟

کسب اطلاعات در دوران قبل از ازدواج بسیار مهم است. همانطور که در مقالات پیشین گفته ایم در زمانهایی که به منظور آشنایی بیشتر با هم در ارتباط هستیم، باید به بررسی معیارهای انتخاب همسر خود بپردازیم. معیارهای ازدواج دو دسته هستند:

 • معیارهای ظاهری: منظور ملاک هایی یا ویژگی های است که با چشم یا حواس دیگر به راحتی قابل مشاهده هستند. این معیارها مانند: زیبایی، طرز لباس پوشیدن، حجاب، اندام، میزان تحصیلات، وضعیت شغلی، رابطه با دوستان، رابطه با خانواده، وضعیت مالی، وضعیت خانواده و بسیاری دیگر
 • معیارهای شخصیتی: این معیارهای به سادگی قابل سنجش نیست. درواقع بوسیله چشم و یا حواس دیگر قابل اندازه گیری نیست. معیارهای شخصیتی بسیار گسترده هستند و شامل صفات شخصیتی، مدیریت و تنظیم هیجانی، چگونگی تصمیم گیری، درونگرایی یا برونگرایی، روان رنجوری، نحوه مقابله با بحران، همدلی و مهربانی و سایر

بهترین راه برای ارزیابی معیارهای شخصیتی انجام آزمون های پیش از ازدواج است. این آزمون ها به گونه ای طراحی شده اند که صفات شخصیتی پنهان را مورد سنجش قرار دهند. دانستن این صفات در گرفتن تصمیمات درست و آگاهانه بسیار کمک می کند. در ادامه مقاله به بررسی اطلاعاتی که از طریق تست های پیش از ازدواج بدست می آید می پردازیم

خودشاسی

خودشناسی و اطلاعاتی در مورد شخصیت خودمان

مهمترین اطلاعاتی که آزمون های قبل از ازدواج به ما می دهد، خودشناسی است. خیلی از ما شناخت کاملی از خود نداریم. یکی از علت این عدم شناخت، آگاه نبودن نسب به ویژگی های شخصیتی خود است. خودشناسی در ازدواج هم مهم است. شاید از خود بپرسید چرا؟ بخاطر اینکه معمولا معیارهای ما برای ازدواج و انتظاراتی که همسر آینده خود داریم، از صفات شخصیتی ما تأثیر می پذیرد. به عنوان مثال اگر ما فردی احساساتی و توجه طلبی باشیم، شخصی برای ازدواج با ما مناسب است که همدل و مهربان باشد. یا اگر فردی برونگرا باشید که نیاز به روابط اجتماعی زیاد و تفریحات هیجانی باشد، فردی که شبیه خود شما باشد، کاندیدای خوبی برای ازدواج با شما است. حالا متوجه شدید چقدر خودشناسی در انتخاب همسر مهم و ضروری است.

آگاه شدن از شخصیت فردی که قصد ازدواج با او را داریم

یکی از فواید مشاوره و تست قبل از ازدواج شخصیت شناسی فردی است قرار با او ازدواج کنیم. این شخصیت شناسی مزایای متعدد دارد که زیر آنها را ذکر می کنم:

 • آگاه شدن از اینکه فرد مورد نظر از اختلالات روانی دارد، یا اینکه پتانسل آن را دارد
 • آگاه شدن از صفات مثبت شخصیتی فردی که می خواهیم با او ازدواج کنیم
 • آگاه شدن از صفات منفی و مخرب فردی که می خواهیم با او زادواج کنیم
 • آگاه شدن از الگوهای رفتاری مثبت یا منفی فردی که قضد ازدواج با او را داریم
 • آگاه شدن از اینکه فرد مورد نظر چه مقدار از معیارهای شخصیتی که ما در نظر داریم که دارا هست.

تست قبل از ازدواج MMPI

با انجام و تفسیر یک تست شخصیت شناسی ازدواج این اطلاعات مهم را بدست می آوریم. داده های بدست آمده در موردی فردی که می خواهیم با ازدواج کنیم، در بررسی لیست معیارهای ازدواج به ما خیلی کمک می کند. همچنین به ما تا حدی می تواند بگوید از نظر شخصیتی فرد مناسبی برای ازدواج است یا خیر. قاعدتا یک فردی که دچار اختلال روانی (مانند وسواس شدید، اضطراب شدید، اسکیزوفرنی و…) باشد فرد نامناسبی برای ازدواج است. یکی از تست های شخصیت شناسی قبل از ازدواج که اطلاعاتی دقیقی در زمینه وجود اختلالات روانی به ما می دهد، تست قبل از ازدواجmmpi  است. این آزمون شخصیتmmpi – دو، دارای 567 سوال و 10 مقیاس است. این مقیاس ها شامل خود بیمارانگاری، افسردگی، هیستری، انحراف اجتماعی، مردانگی و زنانگی، پارانویا، ضعف روانی، اسکیزوفرنی، مانیا و درونگرایی اجتماعی است. حتما انشالله در آینده مقاله ای در ارتباط با  تست قبل از ازدواجmmpi  حتما منتشر می کنیم تا شما عزیزان استفاده کنید.

پاسخ به این پرسش که آیا تناسب شخصیتی داریم یا نه؟

از مهمترین اطلاعاتی که یک تست قبل از ازدواج به ما می دهد این است که آیا با هم تناسب شخصیتی داریم یا نه؟ پس از اینکه ما به شخصیت و زوایای پنهان آن پی بردیم، و بعد از آگاه شدن نسب به شخصیت طرف مقابل، وقت آن است که با تفسیر آزمون قبل از ازدواج متوجه شویم چقدر با هم تناسب داریم. تفسیر تست های شخصیت شناسی قبل از ازدواج به وظیفه مشاور قبل ازدواج است تا از نظر شخصیتی و روانشناسی جواب آزمون قبل از ادواج را بررسی و تفسیر بکند و به اطلاع ما برساند. در این تفسیر اطلاعات زیر به ما ارائه می شود:

 • چقدر از نظر شخصیتی با هم هماهنگ و تناسب داریم
 • در چه زمینه های شخصیت دارای تفاهم هستیم که می تواند به استحکام رابطه ی زناشویی به ما کمک کند
 • در چه صفات شخصیتی با هم تفاوت و تعارض داریم که می تواند زمینه ساز اختلافات زناشویی شود

در کل تفسیر ماهرانه و روانشناسانه ای جواب آزمون شخصیت شناسی قبل از ازدواج می تواند به ما بگوید و پیش بینی کند که چقدر این ازدواج می تواند خوب باشد و ازدواج سالمی و موفقی داشته باشیم. از طرف دیگر هم می تواند این پیش بینی را داشته باشد که چقدر این ازدواج می تواند خطرناک باشد و به تنش و اختلافات شدید ختم شود.

تناسب شخصیتی

انواع تست های قبل از ازدواج

باید خاطر نشان کنم در این مقاله هنگامی که از انواع تست های قبل از ازدواج صحبت می کنیم منظور همان آزمون های روانشناسی و شخصیت شناسی است. این آزمون ها انواع مختلفی دارد که نتایج آنها بخشی دارای هم پوشانی است و بخشی هم نتایج متفاوتی از هم به ارمغان می آرود. در ادامه فقط اسم تست های قبل از ازدواج بیان می شود. ولی قصد این را داریم که برای هریک از آزمون های که ذکر می کنیم، در آینده، مقاله ی کاملی در ارتباط با معرفی آزمون های قبل از ازدواج ارائه دهیم. انواع تست های شخصیت شناسی ازدواج به قرار زیر است:

 • تست قبل از ازدواج MBTI
 • تست قبل از ازدواج نئو
 • آزمون MMPI
 • آزمون کتل
 • آزمون میلون
 • آزمون طرحواره ها

تست های قبل ازدواج

بهترین زمان آزمون پیش از ازدواج کی هست؟

بهترین زمان برای مشاوره و انجام آزمون پیش از ازدواج، پس از اولین جلسه خواستگاری است. اولین جلسه خواستگاری به معنای رسمیت پیدا کردن فرایند ازدواج است. قاعدتا خانواده های دختر و پسر در آن جلسه است که با هم آشنا می شوند و به گفتگو می پردازند. پس از این جلسه اگر نظر و توافق خانوادها بر ادامه فرایند ازدواج بود، اولین اقدامی که باید انجام شود مشاوره پیش ازدواج است. پرسشنامه و آزمون قبل از ازدواج، همراه با مصاحبه، از ابزارهایی است مشاور پیش ازدواج برای شخصیت شناسی و مشاوره استفاده می کند. بنابراین حتما در نظر داشته باشید پس از اولین جلسه خواستگاری بهترین زمان انجام تست قبل از ازدواج است.

تفسیر تست قبل ازدواج

مشاوره ازدواج برای تفسیر آزمون قبل از ازدواج

تنها کسی که می تواند بخوبی و از دیدگاه روانشناسانه جواب آزمون های قبل از ازدواج را تفسیر کند، روانشناسی است که در زمینه مشاوره ازدواج دارای تخصص و تجربه است. مراقب باشید که در این ایام تحت تأثیر صحبت ها و تفسیرهای آشنایان، دوستان و اقوام قرار نگیرید. گاهی آشنایان، البته با حسن نیت، سعی می کنند از فردی که می خواهیم با او ازدواج کنیم، تحلیل شخصیتی ارائه دهند که کاملا اشتباه است. حتما اگر قصد ازدواج دارید و اولین جلسه خواستگاری خود را گذرانده اید بدون فوت وقت به یک روانشناس پیش ازدواج مراجعه کنید. یکی از این مشاوران قبل از ازدواج آقای حامد یزدخواستی است که دارای چندین سال سابقه فعالیت در زمینه ی خانواده و ازدواج است. اگر قصد مشاوره تلفنی دارید می توانید با کلیک بر اینجا از طریق سایت و اپلیکیشن اسنپ دکتر از ایشان مشاوره بگیرید. اگر هم از شهروندان عزیز اصفهانی هستید می توانید برای رزو وقت با شماره همراه 09367889355 تماس بگیرید.

7 پاسخ
  • حامد یزدخواستی
   حامد یزدخواستی می گوید

   سلام وقت خوش. این تست های کاربردهای مختلفی دارند که به تشخیص روانشناسی متناسب با موضوع انتخاب و اجرا می شوند

   پاسخ

تعقیب

 1. […] خانواده، استعداد یابی، انتخاب شغل را به همراه سایر تست های روانشناسی و شخصیت شناسی انجام می دهند. اگر قصد مشاوره تلفنی دارید […]

 2. […] روانشناس است. بنابراین حتما قبل از ازدواج از مشاوره و تست های قبل ازدواج استفاده کنید. مشاوران پیش از زادواج می توانند به شما کمک […]

 3. […] از مشکلات و خطرات احتمالی مشاور پیش از ازدواج  و آزمون های قبل از ازدواج به شما کمک می کند و آموزش های لازم را به شما می دهند. یکی […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

جدول کاری

از میان زمان‌های زیر تماس بگیرید

مشاور حامد یزدخواستی در ساعات زیر در خدمت شما کاربران عزیز است