وبلاگ - آخرین اخبار
ازدواج با مرد کوچکتر

آیا ازدواج با مرد کوچکتر از زن مناسب است؟ با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی جامعه، ممکن است جوانان با چنین موقعیتی روبرو شوند. در فرهنگ ما، همچنین علم روانشناسی، بهتر است در زمان ازدواج مرد چندسالی (معمولا 2 تا 7 سال) از زن بزرگتر باشد. این تفاوت سنی منطقی دارد که در ادامه مقاله به آن می پردازیم. ولی ممکن است زمانی پیش بیاید که مردی به دختری علاقمند شود که از خودش بزرگتر است. البته بر عکس آن هم است، یعنی زنی بخواهد با مردی که از خودش کوچکتر است، ازدواج کند. در این هنگام نگرانی ذهنی مرد و زن این است که ازدواج با مرد کوچکتر یا زن بزرگتر از نظر سنی درسته یا نه؟ در این مقاله تلاش می شود از معایب و مشکلات ناشی از ازدواج زن با مرد کوچکتر صحبت کنیم. این مقاله در سایت حامد یزدخواستی (مشاوره خانواده و پیش از ازدواج) منتشر شده است.

چرا ازدواج زن با مرد کوچکتر توصیه نمی شود؟

در اکثر فرهنگ ها ازدواج با مرد کوچکتر توصیه نمی شود. البته از دیدگاه روانشناسی هم مرد بزرگتر از زن باید باشد. این قاعده بخاطر دلایل زیر است:

  • تفاوت بلوغ جسمی، جنسی و فکری بین دختر و پسر: تقریبا دختر ها 2 الی 3 سال زودتر از پسرها به انواع بلوغ می رسند. بنابراین برای تناسب بیشتر بین جنبه های جسمی، جنسی و فکری بین زن و مرد در طول زندگی مشترک، بهتر است مرد بزرگتر از زن باشد.
  • حفظ جایگاه و اقتدار مرد در خانواده: یکی از مواردی که به سلامت خانواده و رابطه زناشویی کمک می کند، حفظ و نگهداشت اقتدار مرد در خانواده است. یکی از عامل هایی که به این اقتدار مرد در ازدواج کمک می کند، این تفاوت سنی است.
  • پذیرش خانواده ها: ازدواج با مرد کوچکتر از زن، در بسیاری از خانواده های ایرانی قابل قبول نیست. در واقع بزرگتر بودن مرد از زن در هنگام ازدواج، تنش و خطر ازدواج را کمتر می کند و با پذیرش خانواده همراه است.

در بالا بصورت مختصر سه دلیل برای توصیه نکردن ازدواج با مرد کوچکتر از خود به رشته تحریر درآمد. در ادامه تلاش می شود عواقب ازدواج با مرد کوچکتر بیشتر مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. البته توجه داشته باشید خانم ها گاه از ما مشاوران می پرسند که آیا ازدواج با مرد 5 سال کوچکتر یا ازدواج با مرد 7 سال کوچکتر از زن درست هست یا نه؟. که باید بگوییم به غیر از بزرگتر بودن زن از مرد در هنگام ازدواج، میزان این تفاوت سنی هم مهم است. هر جقدر در ازدواج زن از مرد بزرگتر باشد، مشکلات و خطرات این ازدواج بیشتر است.

ازدواج با مرد کوچکتر از خود

مشکلات ازدواج با مردی که کوچکتر از زن است، چیست؟

مشکلات ازدواج با مرد کوچکتر می تواند بسیار زیاد باشد. این مشکلات ممکن به میزان آرامش و صمیمیت زوج آسیب برساند. باید این مشکلات را جدی بگیرید. متاسفانه در سالهای اخیر بخاطر سبک زندگی جدیدی که بوجود آمده است، ارتباط و امکان ازدواج زن ها با مردهای کوچکتر از خود بیشتر شده است. یکی از علت های این پدیده خانم های مطلقه ای هستند که متاسفانه وارد رابطه ی عاطفی با مردهایی می شوند که معمولا از آنها کوچکتر هستند. در ادامه به این مشکلات می پردازیم.

وجود رابطه مادر و کودک در تعامل های زن و مرد

مادرانه یا والد گونه رفتار کردن یکی از عواقبت ازدواج با مرد کوچکتر است. در این حالت زن که بزرگتر است، مانند یک مادر، برای مرد باید و نباید تعریف می کند. سعی می کند مرد را تحت کنترل و نظارت خود درآورد. در مواقعی هم فکر می کند چون سن او از مرد بزرگتر است، صلاح کار را بهتر می داند. در مقابل ممکن است مرد هم مانند یک کودک یا نوجوان همیشه از سارگار شدن با همسر خود فرار کند. در مقابل کنترل های او واکنش های شدید و خشم نشان دهد. گاهی هم مرد ها در این رابطه مادر و فرزندی اعتماد بنفس خود را از دست می دهند. در واقع  مهمترین مسئله ای که با ازدواج زن با مرد کوچکتر از خود رخ می دهد این است که اقتدار و جایگاه مرد زیر سوال می رود. در زیر بصورت تیتروار عواقب رابطه مادر و کودکی را ذکر می کنیم:

  • کنترل گری و تسلط بیش از حد زن
  • پرخاشگری و منفی کاری مرد
  • زیر سوال رفتن اقتدار مرد
  • کاهش اعتماد بنفس مرد در رابطه
  • مسئولیت ناپذیری مرد
  • افزایش تنش و دعوا ها

کاهش جذابیت و گرمای جنسی در رابطه زناشویی

با توجه به اینکه زن ها 2 الی 3 سال زودتر است مردها به بلوغ جنسی می رسند، زودتر از مردها هم از هیجان های جنسی آنها کاسته می شود. بنابراین کاهش جذابیت و گرمای جنسی یکی از شایع ترین عواقب ازدواج زن با مرد کوچکتر از خود است. باید توجه کنید که ازدواج برای زندگی یکی دو ساله نیست، بلکه قرار است به مدت 40 تا 50 سال باهم زندگی کنید. اگر مردی 5 سال از زن خود کوچکتر است، باید توجه کند همسر او 5 سال زودتر دچار پیری و فرسودگی ظاهری و باطنی اندام و پوست می شود. این فرسودگی ظاهری و باطنی ممکن است در رابطه جنسی تأثیر منفی داشته باشد.

شکاکیت در رابطخ

احتمال وجود شکاکیت و عدم اعتماد در رابطه

وقتی زن با پسری از خودش کوچکتر ازدواج کند، یک حس بی اعتمادی و شکاکیت دارد. بیشتر این شکاکیت در مورد وفاداری مرد است. زن همیشه این نگرانی را دارد که پسری که از او جوانتر است، مبادا با افزایش سنش، به زنان جوانتر علاقمند شود. این نگرانی فکری عوارض زیادی دارد از جمله کاهش اعتماد بنفس زن. در این هنگام است همیشه زن نگران خیانت کردن مرد است. این ترس از خیانت یا از دست دادن مرد، باعث می شود تلاش کند وی را بیشتر کنترل کند. تلاش برای کنترل مرد، بی اعتمادی در رابطه را بیشتر می کند، چون باعث می شود مرد هر چه بیشتر از زن فاصله بگیرد. در واقع در شکاکیت زناشویی، یک چرخه ی باطلی از فرایند کنترل و فاصله اتفاق می افتد که بسیار آسیب زننده است.

عد هماهنگی سبک زندگی و تفریحات

گاهی ممکن است بدین خاطر که زن از مرد بزرگتر است، میزان هیجان و انرژی کمتری برای تفریح دارد. این تفاوت هیجانی ممکن است سبک زندگی و نوع تفریحات زن و مرد را تحت تأثیر بگذارد. ممکن است زن تمایل داشته باشد تفریحاتش یک مهمانی آخر هفته یا یک سفر کوچک باشد، ولی مرد علاقمند به تفریحات پرهیجان تر و جذابتر باشد. این مسئله خود منشا اختلاف و مشاجره های زناشویی می شود. در این مواقع هر دو همدیگر را متهم می کنند که دیگری او را درک نمی کند. گاهی حتی تفریحات که مرد به آنها علاقه دارد برای زن سبک و غیرقابل پذیرش است. بنابراین عدم تفاهم در تفریحات یکی دیگر از عواقب ازدواج با مرد کوچکتر است.

کاهش اعتماد به نفس شوهر

اگر بخاطر کوچکتر بودن سن مرد، زن اعتماد به او نکند، و نظرات او را پذیرا نباشد. اعتماد بنفس مرد کاهش پیدا می کند. این اتفاق زمانی که زن کنترل گر و تسلطه گر باشد، بیشتر اتفاق می افتد. همانطور که گفتیم، احترام به اقتدار مرد در رابطه ی زن و شوهری ضروری است. یکی از عواقب ازدواج با مرد کوچکتر از زن به خطر افتادن اقتدار مرد در خانواده و کاهش اعتماد به نفس او است. این عدم پذیرش اقتدار مرد و کاهش اعتماد بنفس او سر منشا بسیاری از مشکلات زناشویی است که ممکن از به طلاق هم ختم شود.

مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج راهی برای جلوگیری از مشکلات ازدواج با مرد کوچکتر

اگر قصد ازدواج با مردی کوچکتر از خود را دارید، حتما قبل از هر اقدامی از مشاوره پیش از ازدواج استفاده کنید. این ازدواج مشکلات زیادی دارد برای پیشگیری از مشکلات و خطرات احتمالی مشاور پیش از ازدواج  و آزمون های قبل از ازدواج به شما کمک می کند و آموزش های لازم را به شما می دهند. یکی از این مشاوران قبل از ازدواج آقای حامد یزدخواستی است که دارای چندین سال سابقه فعالیت در زمینه ی خانواده و ازدواج است. اگر قصد مشاوره تلفنی دارید می توانید با کلیک بر اینجا از طریق سایت و اپلیکیشن اسنپ دکتر از ایشان مشاوره بگیرید. اگر هم از شهروندان عزیز اصفهانی هستید می توانید برای رزو وقت با شماره همراه 09367889355 تماس بگیرید.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] دیگر از نمونه های عدم رعایت اختلاف سن مناسب ازدواج، بزرگ بودن زن است. این تفاوت سن می تواند از 1 سال تا 20 و حتی 30 سال باشد. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

جدول کاری

از میان زمان‌های زیر تماس بگیرید

مشاور حامد یزدخواستی در ساعات زیر در خدمت شما کاربران عزیز است