وبلاگ - آخرین اخبار
دوستی قبل ازدواج

آیا دوستی قبل از ازدواج خوبه؟ دوستی های قبل ازدواج پیامدهای مثبت و منفی خود را دارند. البته این دوستی ها موافقان و مخالفان هم دارند. باید توجه داشت که دوستی های قبل از ازدواج یک پدیده ی اجتماعی است، بنابراین باید از جنبه اجتماعی و بصورت واقع بینانه مورد بررسی قرار گیرد. گروهی این دوستی ها را لازم می دانند و ضامن یک ازدواج موفق و سالم. گروهی دیگر این دوستی ها را دلیلی می دانند برای منحرف شدن از مسیر ازدواج و درگیری عاطفی که باعث می شود دختر و پسر اطلاعات که نشانه و هشداری برای آینده است را نادیده بگیرند. در این مقاله، که در سایت حامد یزدخواستی مشاوره خانواده و پیش از ازدواج منتشر شده است، تلاش می کنیم پیامدهای  مثبت و منفی روابط و دوستی های پیش از ازدواج بررسی شود.

مزایای دوستی قبل از ازدواج چیست؟

دوستی قبل از ازدواج مزایای هایی دارد که اگر بخوبی رعایت شود می تواند منجر به ازدواج آگاهانه و پایدارتری شود. باید توجه داشت که برای انتخاب همسر نیاز به شناخت و کسب اطلاعات از دختر یا پسر هستیم. یکی از راه های کسب اطلاعات و افزایش شناخت همین دوستی پیش از ازدواج است. قاعدتا اگر دوستی ها با مدیریت رفتارهای عاطفی و دلبستکی باشد می تواند منجر به شناخت بیشتر نسب ویژگی های شخصیتی طرف مورد نظر برای ازدواج میشود. در این دوستی ها باید بدانیم که هدف از این دوران چیست؟ چه انتظاراتی باید از طرف مقابل داشته باشم؟ چه توقعاتی از ما باید داشته باشند؟ در این دوران چه وظایفی بر دوش ما است؟. اگر بتوانیم پاسخ این پرسش ها واضح و روشن بدهیم، می توانیم امیدوارم باشیم که دوران دوستی خوبی را می توانیم سپری کنیم. چرا که ندانستن وظایف و انتظارات متناسب با نقش و موقعیت همیشه منجر به ابهام در جایگاه ما در یک رابطه میشود. همیشه ابهام  در یک رابطه انتظارات و وظایف نامتناسب تولید می کند که نتیجه جز افزایش تنش و استرس ارتباطی ندارد. در ادامه این مقاله با همدیگر بخشی از فواید یکه ممکن است این دوستی ها داشته باشد، بررسی میکنیم.

فواید دوستی قبل از ازدواج

تقویت و توسعه مهارت های ارتباطی

تقویت مهارت های ارتباطی و توسعه ی آنها، یکی از توانمندی هایی است که امکان موفقیت ها در زمینه های گوناگون از جمله مسائل عاطفی و خانوادگی را تضمین می کند. یکی از فضاهایی که ما می توانیم این مهارت را تمریت کنیم، در زمینه روابط دوستانه با جنس موافق و مخالف است. در واقع باید به کلمه «مهارت» باید توجه ویژه ای کنید. کلمه مهارت دلالت بر این دارد که پس از آموزش و اکتساب مهارت ارتباطی نیاز است که این مهارت ها بارها و بارها تمرین شوند تا در وجود و رفتار ما نهادینه شوند. شاید از خود بپرسید حالا این مهارت های ارتباطی چیست که اینقدر اهمیت دارد؟! هرگونه مهارت یا توانایی که کمک بکند ما راحتر و مؤثرتر با دیگران ارتباط برقرار کنیم. تعدادی از مهارت های ارتباطی به شرح زیر است:

 • گوش دادن فعال
 • همدلی کردن
 • ابراز احساسات
 • انتقادگری مثبت
 • مهارت مذاکره
 • مهارت حل مسئله
 • مهارت تنظیم هیجان
 • مهارت کنترل خشم

آشنایی با ویژگی ها و انتظارت ارتباطی جنس مخالف

شاید یکی از مهمترین مزیت رابطه دوستی قبل از ازدواج آشنایی و برخورد مستقیم با جنس مخالف است. قاعدتا تا قبل از سنین جوانی بیشتر ارتباطات طرفین با جنس موافق خود است. شاید بتوان گفت از هفت سالگی تا قبل از ورود به دانشگاه (19 سالگی) با هم ارتباط چندانی ندارند. این عدم ارتباط چندین ساله باعث می شود دختر و پسر شناختی زیادی از یکدیگر نداشته باشند. همیشه نداشتن آگاهی از ویژگی های همدیگر، انتظارات و باورهای نامناسبی را ایجاد می کند که می تواند زمینه را برای ایجاد تنش های ارتباطی مهیا کند. دوستی های پیش از ازدواج با افزایش آگاهی و شناخت زن و مرد از یکدیگر تا حدودی از بوجود آمدن این تعارض های ارتباطی جلوگیری می کند.

خودشناسی بیشتر در ارتباط با جنس مخالف

خودشناسی و بینش پیدا کردن در مورد رابطه با جنس مخالف، یکی دیگر از فواید دوستی قبل ازدواج است. در این دوره زمانی و در برخورد مستقیم با جنس مخالف، میزان تاب آوری، همدلی کردن، درک متقابل خود را در برابر دیگری متوجه می شویم. این برخورد بی واسطه باعث می شود ما بیشتر خود را بشناسیم که به چه میزان دارای مهارت ارتباطی در ارتباط با جنس مخالف هستیم. همچنین در این دوران می توانید انتظارت خود در ارتباط با جنس مخالف را مورد بازبینی قرار دهید و در صورت نیاز تغییر و اصلاح کنند.

معایب دوستی قبل از ازدواج

معایب دوستی قبل ازدواج

معایب دوستی قبل ازدواج به عوامل مختلفی بستگی دارد. پیامدهای منفی ارتباطات قبل از ازدواج باید مورد توجه و بررسی قرار بگیرد به این دلیل که در مشکلات بسیار روانی، خانوادگی و اجتماعی ایجاد می کند. گاهی معایت رابطه دوستانه قبل از ازدواج تا حدی است که دختر یا پسر تا چندین سال درگیر عوارض آن هستند و چندین سال زندگی خود را خراب می کنند. تعدادی از عوامل تأثیر گذار بر پیامدهای منفی دوستی پیش از ازدواج  به قرار زیر است:

 • ویژگی های شخصیتی دختر و پسر: وابسته بودن، عدم اعتماد بنفس، کمال گرایی، عجول بودن، عدم تنظیم هیجان، نابلدی در مهارت های ارتباطی، عدم کنترل خشم، هیجانی بودن، درگیری های هویتی و غیره
 • کم سن و سال بودن دختر و پسر
 • عدم هدفمند بودن رابطه
 • عدم پذیرش خانواده ها
 • عدم نظارت خانواده
 • باورهای منفی اجتماعی در این مورد

عوامل که در بالا ذکر شدن خطر نامناسب و خطرناک بودن دوستی های قبل از ازدواج را بیشتر می کند. در ادامه این مقاله چند مورد از معایب دوستی پیش از ازدواج ذکر و پررسی می شود.

ایجاد وابستگی عاطفی شدید

یکی از پیامدهایی قطعی یک رابطه دوستانه ایجاد حس دلبستگی و وابستگی است. این احساسات باعث می شود دختر و پسر نفوذ بیشتری در زندگی هم بکنند و از در انجام کارهای مختلف وابسته ی همدیگر شود. این وابستگی باعث ایجاد ترس شدید در مورد از دست دادن طرف مقابل می شود. قاعدتا وجود این ترس و وابستگی عاطفی رابطه را اضطراب زا و بیمارگون می کند. از رابطه ی که محوریت اصلی اضطراب و ترس است نمی توان انتظار رفتار معقول، توجه به معیارهای ازدواج و انتخاب همسر و هوشیاری نسبت به ویژگی های و رفتارهای منفی طرف مقابل داشت. وابستگی عاطفی از جمله دلایل ازدواج های ناموفق بخاطر نادیده گرفتن رفتارها و صفات منفی دختر یا پسر است.

عدم توجه به تفاوت انتظارات ارتباطی پس از ازدواج و در زمان دوستی

تفاوت نقشی و انتطاراتی پس از ازدواج، یکی از نکاتی که معمولا دختران و پسران به آن بی توجه و یا شاید ناآگاه باشند. در قبل از ازدواج و در روابط دوستانه انتظارات رابطه بیشتر بر محور محبت کردن،  تفریح کردن و در جاهایی حمایت های اجتماعی از یکدیگر انجام دادن است. ولی بعد از ازدواج داستان بصورت کلی متفاوت است چون ازدواج تنها جنبه عاطفی ندارد. ازدواج جنبه اقتصادی، حقوقی، خانوادگی، اجتماعی و فرهنگی دارد. در همه این جنبه ها یکسری مسئولیت ها و وظایفی برای دختر و پسر ایجاد می شود که قاعدتا در اوایل زندگی فشاز زا و اضطراب برانگیز هستند. بنابریان پس از جاری شدن حکم عقد دختر و پسر نقش زن و شوهری را می پذیرند. این نقش ها مسئولیت های ویژه ی خود را دارندکه قاعدتا انرژی بر، استرس زا و زمانبر است.   این عدم توجه به تفاوت نقش ها و انتظارات بعد از ازدواج باعث می شود زوجین جوان آمادگی لازم را برای قبول این نقش ها کسب نکنند و در ادامه ی زندگی دچار مشکل شوند.

پیامد مثبت دوستی قبل از ازدواج

مقایسه دوران دوستی قبل از ازدواج با بعد از ازدواج

مقایسه ی دوران دوستی قبل از ازدواج  با دوران بعد از ازدواج بسیار اشتباه  و خطا است. این مقایسه معمولا منجر به سرخوردگی و ایجاد هیجان منفی بین زن و شوهر می شود. یکی از مشکلات و تنش هایی که زوجین جوان پس از ازدواج دارند این است که همیشه زندگی بعد از عروسی خود را با دوران دوستی مقایسه می کنند و می گویند «آن دوران بیشتر به ما خوش می گذشت و رابطه خیلی بهتر بود. در آن دوران همسرم بیشتر به من توجه می کرد و حالا که خرش از پل گذشته به من کم توجهی می کند». این مقایسه معمولا ناشی از ناآگاهی با نقش ها و مسئولیت های زن و شوهری است. بطور معمول پس از ازدواج مسئولیت دختر و پسر بیشتر می شود که این امر باعث نگرانی و گاه استرس می شود. بخاطر همین است که حتما کیفیت رابطه عاطفی در دوران دوستی با زندگی بعد از ازدواج متفاوت است و کمتر به آن توجه می شود. باید توجه داشت که هر دوران را متناسب با شرایط مقتضیات همان دوران سنجید و با دوران دیگری مقایسه نکرد.

نقش مشاوره در پیشگیری از پیامدهای منفی دوران دوستی قبل ازدواج

یکی از بهترین روش های پیشگیری از پیامدهای منفی دوستی قبل از ازدواج، گفتگو با مشاوران و روانشنان پیش از ازدواج است.  یکی از جنبه های مثبت استفاده از مشاوره، بویژه در مورد روابط عاطفی و دوستی، آگاهی از پیامدهای مثبت و منفی آن است. از جمله محسنات دیگر گفتگو با روانشناسان آموزش راهکارهایی که است به کاهش اثرات منفی دوستی ها و روابط عاطفی پیش از ازدواج کمک می کند. یکی از این متخصصان آقای حامد یزدخواستی است که دارای چندین سال سابقه فعالیت در زمینه ی خانواده و ازدواج است. اگر قصد مشاوره تلفنی دارید می توانید با کلیک بر اینجا از طریق سایت و اپلیکیشن اسنپ دکتر از ایشان مشاوره بگیرید. اگر هم از شهروندان عزیز اصفهانی هستید می توانید برای رزو وقت با شماره همراه 093667889355 تماس بگیرید.

4 پاسخ

تعقیب

 1. […] اختلالات روانی نباشد. ولی زمانهایی پیش می آید که در دوستی های قبل از ازدواج، جوانان با افرادی ارتباط برقرار می کنند که ممکن است […]

 2. […] موقعیت چکار کنم؟ اگر در دوران آَشنایی قبل از ازدواج یا دوستی قبل از ازدواج متوجه شدم فرد مورد نظر افسرده است چکار کنم؟ آیا رابطه […]

 3. […] که آیا فرد مورد نظر مناسب است یا نه. گاهی وجود دوران دوستی قبل از ازدواج و آشنایی بیشتر با فرد مورد نظر می تواند ما را با مشخصات […]

 4. […] هدف اصلی دوران آشنایی قبل از ازدواج یا دوستی های پیش از ازدواج، بررسی همین معیارها ویژگی ها است. باید در این دوران […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

جدول کاری

از میان زمان‌های زیر تماس بگیرید

مشاور حامد یزدخواستی در ساعات زیر در خدمت شما کاربران عزیز است