وبلاگ - آخرین اخبار
شگ در زندگی مشترک

شکاک بودن در رابطه نقطه ای از زندگی است که در برابر اعتماد قرار می گیرد. زوج هایی که شک به همسر را دائم برای خود مرور می کنند و سوء ظن در زندگی مشترک را روزمره می­کنند، درواقع خود را از رفتارهای محبت آمیز همدیگر دور می کنند. شک در زندگی  و بلاخص شک و بدبینی در زندگی مشترک هیجان مخربی است که در مقابله فرد با خطر طرد شدن به وجود می آید.  در شرایط بدبینی در زندگی زناشویی افراد همواره در ترس و وحشت مداومی به سر می­برند که مبادا همه چیز به یکباره از هم بپاشد و مورد تحقیر و رها شدگی قرار بگیرند. اگر به دنبال علت شک در زندگی زناشویی هستید و قصد درمان شک در زندگی مشترک خود را دارید سایت مشاوره آقای حامد یزدخواستی در خدمت شماست تا ریشه شک در زندگی مشترکتان را پیدا کنید و با بهره گیری از راهکارهای مشاوره در از بین بردن اثرات شک در زندگی روزهای پیش رو برایتان  هموارتر و آرام تر شود.

شک و تردید در زندگی

باید بدانید که  بخشی از شک و تردید طبیعی است اما شک کردن بیش از حد بخشی از اختلال وسواس فکری عملی است. اینجاست که  درمان شک و تردید بیش از حد اهمیت می یابد. اختلال وسواس فکری-اجباری یک وضعیت سلامت روان است که در آن افراد افکار مضطرب وسواسی که اغلب غیرقابل کنترل هستند را با اجبارهای مکرر در پاسخ به آن افکار تجربه می کنند. شک و تردید در زندگی مشترک می­تواند تاثیر بسیار منفی بر کارکرد عاطفی و ارتباطی زوجین داشته باشد. بعضی از زوجین شریک زندگی شان را دوست دارند و  می­خواهند اعتماد کنند اما ممکن است احساس ناامنی، شک و تردید چنان درگیرشان کند که با وجود اینکه عمیقا به دنبال حفظ رابطه عاطفی خود هستند به شدت رابطه را دچار آسیب کنند . این افراد با ظن و شک رفتار و اعمال دیگران را تفسیرمی­کنند و به نوعی رفتار دیگران همیشه برای آنها تهدید آمیز، تحقیر آمیز و آسیب زننده برداشت می‌شود.

شک و تردید در زندگی

ویژگی های شخصیتی شک در زندگی

افراد مبتلا به شک و بدگمانی نمی‌توانند بپذیرند که احساسات منفی به دیگران دارند. احتمال خیانت در آنها بسیار قوی است و حتی اگر مورد اعتماد بودن اطرافیان شان به آنها ثابت شود باز هم به آنها بی اعتماد هستند. چنین افرادی معمولا از رفتار و گفتار کاملا عادی و معمولی اطرافیان برداشت شخصی و نادرستی دارند که باعث می‌شود رنجیده و خشمگین شوند و تا مدتها این احساس را در درون خود نگه دارند و حتی پرورش دهند.‌ سوءتعبیرهای مداوم، سوءظن در مواردی که قابل اثبات نیست و تفسیر اشتباه از رفتار و نیت اطرافیان و بدخواه دانستن دیگران در افراد شکاک و  بدبین همواره دیده می­شود. این افراد تصور می‌کنند که اطرافیان قصد فریب آنها را دارند و نسبت به تعهد و وفاداری دیگران مشکوک هستند. از مسائل شخصی خود به دیگران چیزی نمی گویند و می‌ترسند که دیگران علیه خودشان از این اطلاعات استفاده کنند. اصولاً به کسی اعتماد ندارند و اطرافیانشان را نمی توانند ببخشند. دایم تصور می کنند دیگران قصد حمله به شخصیت آنها را دارند و حتی نگاه های تصادفی دیگران را بدخواهانه تعبیر می کنند .

ویژگی های رفتاری و شخصیتی شک در زندگی زناشوئی

قهر کردن های طولانی، بی محلی های بی دلیل از جمله دیگر نشانه‌های رفتاری افراد شکاک در رابطه مشترک است‌. آنها به دلیل ترس از دست دادن و رها شدن، رفتار جبرانی افراطی خواهند داشت. به این شکل که با محبت های فراوان و بی دلیل و نیز چسبندگی عاطفی به همسرشان دارند که به دنبال آن دلزدگی عاطفی به وجود می آورند. درخواست های مکرر مثل برقراری تماس تصویری، پرس و جو از اطرافیان و همکاران راجع به همسرشان از جمله تلاش های این افراد در جهت اطمینان طلبی محسوب می‌شود.

نشانه های  اضطراب و استرس در افراد شکاک

فاجعه سازی و بزرگ نمایی از جمله تحریفات شناختی افراد شکاک است. مثلا هرگونه عدم پاسخگویی تماس تلفنی همسر خود را نشانه عهد شکنی برمی­شمرند. افراد شکاک درجاتی از هیجانات متناقض را در آن واحد تجربه می کنند برای نمونه احساس خشم، ترس و عشق و علاقه شدید را در یک زمان حس می کنند.  این افراد به نوعی نشخوار فکری و پازل چینی ذهنی و سناریو سازی گرایش دارند. آنها استنباط دلبخواه و تعمیم دهی افراطی دارند و  همواره صفات و رفتارهای مثبت همسر خود را به شانس و عوامل بی ثبات و بیرونی نسبت میدهند درحالی که  ویژگی­ها و رفتارهای منفی همسرشان را ثمره عوامل پایدار و ثابت درونی می دانند .

علت بدبینی در زندگی مشترک

علت بدبینی در زندگی مشترک

مهمترین نکته در بررسی علت و آسیب شناسی شک و تردید بررسی سبک دلبستگی  افراد بدبین و شکاک است. واکاوی تجارب دوره کودکی و نوجوانی نخستین مساله ای است که باید در برخورد با افراد شکاک مورد بررسی قرار بگیرد. اینکه آیا یکی از والدین، خانواده را به دلایل نامعلوم ترک کرده است یا شاهد جدایی و طلاق والدین بوده اند یا والدین همواره با یکدیگر اختلاف نظر و درگیری های شدید و مکرر داشته اند؟ اینکه آیا شیوه تنبیه فرد در کودکی  تهدید به طرد کردن و رها کردن او بوده است یا به دلیل شغل پدر یا هر عامل دیگری نقل مکان های مکرر را که منجر به تغییر محل سکونت، خانواده، مدرسه و دوستان را  تجربه کرده است؟ کسی که به طور مداوم درد ناشی از بی ثباتی، شکست عاطفی و مورد خیانت واقع شدن را تجربه کرده است علت تمام این آسیب ها را در بی ارزشی و نامطلوب بودن خود جستجو خواهد کرد و در تلاش برای جنگیدن با این الگوهای تکراری، بیش از پیش به عزت نفس شکننده خود آسیب وارد می‌کند.

رابطه شک و وسواس

شک و تردید به‌طور کلی ریشه در وسواس دارد. همانطور که یک فرد وسواسی مدام فکر می‌کند و در نهایت هم به نتیجه نمی‌رسد که باید چه کار کند، افرادی هم که دچار شک و تردید هستند حالت دوگانه‌ای دارند مبنی بر اینکه آیا کاری که می‌کنند درست است یا نه. به همین‌ خاطر افراد وسواسی با شک و تردید‌های زیادی مواجه هستند. افراد شکاک اغلب به فرد خاصی شک می‌کنند. این سوء‌ظن‌ها هم اغلب یا در مورد مسائل ناموسی است یا موضوعات اقتصادی.در شک داشتن مرد به زن یا برعکس شک داشتن زن به مرد شدت اضطراب در بعضی مواقع به حدی می‌رسد که در رابطه مشترک، افراد ناخودآگاه نقش یک بازپرس را بازی می‌کنند. پرسیدن سوال های مکرر کجا بودی؟ کی رفتی؟ کی آمدی؟ چه کسانی آنجا بودند؟ با چه کسانی حرف میزدی؟ در تمام این پرسش های بی انتها، فرد به دنبال یافتن رد پایی از خیانت و لغزش همسرش است تا بتواند پیش فرض ها و  سناریوی ذهنی اش را تکمیل کند.

شیوه برخود با افراد مشکوک

شیوه برخورد با افراد شکاک

آنچه در ذهن  افراد شکاک می­گذرد احساس تهدید همیشگی و ترس از صمیمیت است. احساس تهدید مبنی بر طرد شدن، از دست دادن و در نهایت تنهایی و تنها ماندن. باید بدانید اگر قصد دارید رفتارهای آنها را تغییر دهید این کار تقریبا غیرممکن است. هرگونه توضیح اضافه و تکمیلی به منظور روشن نمودن شرایط موجود امکان دارد که نتیجه عکس به دنبال داشته باشد. شما میتوانید ارتباط تان را با این افراد نزدیک تر کنید تا از شما راضی باشند ولی هرگز سوظن هایشان را صحه نگذارید و در بحث­ها مشارکت نکنید. هنگامی که فردی سوءظن نسبت به همسرش پیدا کرده از همسر او جانبداری نکنید. این کار باعث به وجود آمدن پیش فرض های جدیدی در او شده و ممکن است فکر کند شما با همسرش ارتباط پنهانی دارید و به شما هم بدگمان شود. از آنها انتظار روابط عاطفی پایدار و سالم نداشته باشید. در حالت شک یا وهم خیانت علی رغم عدم وجود دلائل و مدارک واضح مبنی بر خیانت، یکی از زوجین به طور دائم گرفتار احساس شک و تردید نسبت به همسر یا شریک عاطفی خود می­شود. در این حالت  پیشنهاد های عامیانه ای مثل سعی کن مثبت باشی، انرژی منفی به زندگی ات وارد نکن، به خودت برس، به زندگی ات برس، این افکار منفی رو بریز دور، نگران نباش و …نه تنها مفید و کار گشا نیست بلکه ممکن است احساس اضطراب بیشتری را هم به فرد القا می کنند.

 

درمان شک در زندگی زناشویی

درمان شک در زندگی مشترک

نقش شریک عاطفی در التیام زخم های عاطفی افراد شکاک مهم است. همسری که در دسترس و پاسخگو است  می­تواند پایگاه امنی برای شریک عاطفی اش فراهم نماید و در ترمیم خلأهای عاطفی ناشی از دلبستگی ناایمن فرد شکاک نقش مهمی داشته باشد. از آنجایی که زخم­های ناشی از سبک دلبستگی ناایمن قدیمی،عمیق و تکراری هستند، نقش مشاوره خانواده و روانشناس به منظور ارتقاء آگاهی، التیام آسیب های موجود و بهبود رابطه زوجین غیر قابل نفی است.آموزش مهارت های ارتباطی و گفتگو به منظور شفاف سازی رفتارهایی که بارقه های شک را روشن می‌کنند لازم و ضروری است . زوجین باید بتوانند پیرامون مسائل شک برانگیز بدون هیچ گونه عوامل مزاحمی مثل حضور بچه ها ،تلویزیون یا موبایل با یکدیگر صحبت کنند.توانمندی جهت اداره یک گفتگوی بالغانه و دوسویه ضروری است و مشاوره خانواده در این زمینه می­تواند مفید باشد. همچنین پیشبرد گفتگو به نحوی که تبدیل به گفتگوی کودک مطیع و والد کنترل گر نشود نیازمند آموزش در جلسات مشاوره زوجین و تمرین است.شناخت نوع گفتگوهای درونی، نشخوارهای ذهنی و باورهای ناکارآمد فرد شکاک که می تواند منجر به رفتارهای نامناسب با همسر شود نیز ضروری خواهد بود که باید طی جلسات درمان صورت می‌گیرد.آسیب های ناشی از وهم خیانت به قدری تدریجی و آهسته صورت میگیرد که می­تواند ناگهان منجر به از دست دادن رابطه شود . در چنین شرایطی رجوع به روانشناس در زمان مناسب، عامل نجات بخش شما و رابطه تان خواهد بود.

راهکارهای برخورد با شک در زندگی مشترک

گاه خاطراتی در گذشته زندگی افراد بوده که ممکن است برای تعریف کردن آن به افرادی که در دلشان قدری بدگمانی یا تردید دارند، مناسب نباشد، پس از گفتن برخی خاطرات برای همسرتان جلوگیری کنید.خوش قولی همیشه اعتماد آفرین است،برای خانواده و همسرتان همیشه خوش قول باشید. نسبت به قول و قرار خود با همسرتان خیلی حساس باشید.صادق باشید.ارتباطاتی که حس بدبینی ایجاد می کند را ممنوع کنید.ارتباط با افراد حسود را کمتر کنید. به خاطر داشته باشید احترام حس اعتماد را ایجاد می کند . همیشه در هر شرایطی به همسرتان احترام بگذارید و اجازه هم ندهید که کسی این حرمت را از بین ببرد .از غافلگیری‌های احساسی که نیازمند پروسه پیچیده است، پرهیز کنید.در مراودات اجتماعی خود خیلی مراقب باشید به ویژه اگر طرف شما جنس مخالف باشد.

مشاوره زوجی برای درمان شک

مشاوره درباره شک در زندگی مشترک  با حامد یزدخواستی

مخرب ترین عامل روابط زناشویی، بدبینی و شک به همسر است. شک از جمله مواردی است که در همه خانواده ها یافت می شود. اما اگر در مقابل آن برخوردی مناسب نباشد ، مشکل آفرین استمتاسفانه در حال حاضر بسیاری از افراد زندگی مشترک خود را به دلیل ابتلای یکی از زوجین به سوءظن از دست می دهند و مجبور به جدایی می شوند.سایت مشاوره  آقای حامد یزدخواستی به شما کمک کند سایه شک و تردید را از سر زندگی تان کم کنید. برای رزو نوبت مشاوره ازدواج و خانواده  اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

جدول کاری

از میان زمان‌های زیر تماس بگیرید

مشاور حامد یزدخواستی در ساعات زیر در خدمت شما کاربران عزیز است